Czujniki stłuczeniowe i udarowe to nieodzowne elementy ochrony obwodowej budynków. Czujnik zbicia szkła (zamontowany w pobliżu okna wykrywa jego zbicie), a czujniki wibracyjne (montowane na oknach lub drzwiach wykrywają ich wyważenie). Jeśli dołożymy do tego czujniki kontaktronowe to solidnie zabezpieczymy otwory okienne, drzwi i bramy garażowe. Pozostawiając przy tym całą przestrzeń wewnątrz budynku do swobodnego poruszania się po nim. Jest to alternatywny sposób zabezpieczenia pomieszczeń, w których podczas uzbrojonego systemu alarmowego mogą poruszać się zwierzęta czy ludzie. W niedużych pomieszczeniach jest możliwość zastosowania zintegrowanego czujnika stłuczeniowego z czujnikiem pir. Ma to uzasadnienie ekonomiczne. Czujnik pir może być używany jako dodatkowe zabezpieczenie w momencie kiedy w pomieszczeniu nic się nie porusza, w przypadku gdy w pomieszczeniu zostaje np. zwierzak reakcja czujnika pir jest ignorowana. W większych pomieszczeniach czujniki stłuczeniowe ze względu na swój ograniczony zasięg muszą być stosowane jako indywidualne i w ilości odpowiedniej do chronionej powierzchni.
Czujniki wibracyjne również coraz częściej można spotkać jako podwójne wraz z kontaktronem. Pozwala to na zabezpieczenie okna czy drzwi przed dwoma rodzajami zdarzenia : próba wyważenia i otwarcie. To również ma sens ekonomiczny przy ochronie obwodowej.
Czujniki stłuczeniowe i udarowe w połączeniu z kontaktronami to najekonomiczniejszy sposób na stworzenie systemu obwodowego.