Kolejnymi czujnikami, które maja zastosowanie zarówno w mieszkaniach, domach czy firmach są czujniki techniczne. Jest to szereg czujników wykrywających określone zdarzenie np. czujniki zalania wodą, czujniki gazów usypiających, czujniki gazu propan butan, czujniki gazu ziemnego, czujnik czadu,czujniki dymu czy czujniki temperatury. Bardzo popularne ostatnio jest również łączenie czujników z urządzeniami wykonawczymi. Np. czujnik zalania z elektrozaworami zamontowanymi na przyłączu zasilającym budynek w wodę. W momencie kiedy np. pęka rura czujnik zalania wykrywa wodę. Wysyła sygnał do centrali alarmowej, która załącza elektrozawór. Blokując dopływ wody przez straty związane z zalaniem zostają zniwelowane do minimum.
Montaż czujników nie jest skomplikowany. Jednak wymaga doświadczenia i spełnienia podstawowych zasad przewidzianych przez producenta w celu jego prawidłowego działania. Spotykaliśmy się już z czujnikami powieszonymi „do góry nogami” przez bliżej nieustalonego instalatora, czujnikami wewnętrznymi zamontowanymi na zewnątrz, z urządzeniami kontroli dostępu zamontowanymi poza strefą kontrolowaną. Instalacje takie z założenia nie miały sensu i były skazane na kosztowne modernizacje. Za to wydawało by się, że były tanie podczas instalacji. Czujniki dymu,gazu czy czadu występują w zarówno w wersji do podłączenia jako detektor w systemie alarmowym jak również w wersji autonomicznej sygnalizujące optycznie i dźwiękowo fakt wykrycia zagrożenia.
Podłączenie ich pod system alarmowy daje nam przewagę nad autonomicznymi w postaci sygnalizacji dźwiękowej na zewnątrz budynku lub powiadamianie na telefon lub agencji ochrony.
Jeśli chodzi o czujnik dymu czy gazów my rekomendujemy rozwiązania firm Gazex i Satel. Co do czujników dymu polecamy czujniki OSD 23R lub ADR20R. Urządzenia sprawdzone i co ważne („nie jednorazowe”) pozwalające na rozebranie i czyszczenie komory czujnika, a nie wymianę jeśli czujnik wymaga czyszczenia.