Sygnalizator alarmowy jest jednym z urządzeń systemu alarmowego, który z założenia działa psychologicznie na intruzów. W doskonałej większości przypadków wiszący na elewacji sygnalizator daje do myślenia złodziejowi, a raczej informuje, że może spotkać tutaj kłopoty. Bo nigdy nie wiadomo czy za zadziałaniem sygnalizatora alarmowego na skutek włamania nie przyjedzie patrol interwencyjny, czujny sąsiad nie zauważy czegoś i powiadomi Policji itd. Złodzieje mając do wyboru na pewno zdecydują się na włamanie to obiektu gdzie nie ma systemu alarmowego. A pierwszą wskazówką, że alarm jest w budynku to właśnie sygnalizator alarmowy.
Dawno minęły te czasy kiedy to sygnalizator alarmowy szpecił elewację. Dzisiaj mamy do wyboru dziesiątki różnych sygnalizatorów. Za
sada działania ich jest dokładnie taka sama jednak design nieraz odgrywa ważniejszą rolę niż aspekt psychologiczno-techniczny. W tym przypadku nawet projektant znanej firmy Ferrari użył swojego ołówka aby zaprojektować sygnalizator inny niż wszystkie.
Rozróżniamy dwa rodzaje sygnalizatorów alarmowych zewnętrznych: z własnym zasilaniem (dodatkowy akumulator w syrenie) i zasilany z centrali alarmowej. W większości przypadków wystarczy sygnalizator bez własnego zasilania. Niemniej zdarzają się sytuacje, gdzie sygnalizator alarmowy wisi bardzo nisko praktycznie w zasięgu ręki i warto go zabezpieczyć przed złodziejem:-) aby go po prostu nie ukradli. Sygnalizator z własnym zasilaniem po oderwaniu od siany czy odcięciu przewodu zaczyna hałasować. Ciężko byłoby by uciec złodziejowi ze 115dB „pod pachą” .
Co do koloru migania optyki również dzisiaj mamy do wyboru kilka wariantów. Od podstawowego czerwonego przez pomarańczowy czy niebieski. Tak więc sygnalizator alarmowy to urządzenie, które nie musi nam zeszpecić elewacji budynku. Może być niewielkich rozmiarów jednak kiedy będzie trzeba zadziałać psychologicznie, a kiedy trzeba narobić nie małego hałasu.
Oprócz wspomnianych zewnętrznych sygnalizatorów są jeszcze w wersji wewnętrznej. Montowane wewnątrz budynków czy pomieszczeń ochrony. Sygnalizatory te wcale nie ustępują mocą tym zewnętrznym jednak dźwięk odbijający się od elementów wnętrza np ścian sprawia wrażenie dużo głośniejszego.