Automaty bram skrzydłowych Came

Jeśli chodzi o koszty to automaty bram skrzydłowych w zdecydowanej większości są droższe do automatów do bram przesuwnych. Powoduje to już sam fakt, że występują w zestawie jako dwa niezależne siłowniki czyli mamy dwa urządzenia napędowe – silniki.

Aby dobrze zabezpieczyć strefę podjazdu w zakresie ruchu skrzydeł bramy należy zamontować dwie linie fotokomórek. Jedna w linii bramy, drugą tuż przy krawędzi skrzydła bramy w pozycji otwartej. Tak aby zadziałały za każdym razem kiedy obiekt przetnie wiązki bez względu z której strony się przemieszcza. Czy wyjeżdża z posesji czy na nią wjeżdża. Ze względów ekonomicznych bardzo często klienci rezygnują z dodatkowych fotokomórek. Jednak biorą w takim przypadku za wynikłe szkody odpowiedzialność na siebie. Również większość instalatorów aby ich oferta była atrakcyjniejsza cenowo wręcz nie poleca dodatkowej linii fotokomórek gdyż niestety wykonanie dodatkowych zabezpieczeń często wiąże się z prowadzeniem dodatkowego okablowania co jest czaso i pracochłonne. Niestety swoją winę tutaj mają też producenci sprzętu, którzy to zapewne w wyniku dążenia do wyprzedzenia konkurencji chociaż o jeden krok w głównej mierze chodzi ocenę w podstawowych zestawach proponują centrale z możliwością podłączenia tylko jednej linii fotokomórek. Jeśli chcemy mieć dodatkowa linię niestety musimy wymienić płytę centrali.

O tym warto nie zapominać

W 9 na 10 przypadków przewody do automatyki bramowej jak i alarmów czy kamer rozprowadzają elektrycy rozprowadzający okablowanie również wewnątrz budynku. Jak już pisałem w przypadku systemów alarmowych powtórzę przy automatach, że rozprowadzenie, a przynajmniej wskazanie miejsc, tras przewodów jak i ich przekrojów czy samego rodzaju pozostawić technikom montującym takie urządzenia. W tedy unikniemy typowych błędów np. największym a zarazem najczęstszym grzechem jest doprowadzanie do słupków bramy przewód 3×1,5 i jeszcze o zgrozo zwykłego białego wewnętrznego przy czym powinien być to przewód 4×1,5 i przystosowany do zakopania w ziemi. Jeśli chodzi o dodatkowa linię fotokomórek to jeszcze nie spotkaliśmy się aby przewody były pod nią przygotowane. Zazwyczaj to wygląda w ten sposób, ze ani lampa, ani antena w ogóle przy okablowaniu nie jest brana pod uwagę. Jeśli słupek jest metalowy i nie zalany betonem lub wypełniony innymi dziwnymi rzeczami to da się dyskretnie okablowanie jakoś schować. Jeśli mamy pecha pozostaje nam schować przewody w rurkę lub listwę maskująca. Niestety znacząco obniża to walory estetyczne instalacji. Aczkolwiek działać będzie wcale nie twierdzimy, że nie.

Jeśli możemy Państwu pomóc przy wyborze automatyki bramowej czy rozprowadzeniu okablowania pod jej urządzenia zapraszamy do kontaktu.

automaty bram skrzydłowych