Centrala alarmowa

Centrala alarmowa zawiaduje całym systemem. To do niej trafiają informacje od wszystkich czujników. To ona po weryfikacji wszystkich zaprogramowanych funkcji decyduje co ma się wydarzyć dalej. Czy uruchomić sygnalizatory w przypadku włamania czy np. wysterować zawór, który zakręci wodę w przypadku zalania. Powiadomić o zdarzeniu sms-em właściciela, czy wysłać informację do stacji monitorowania.
Obecnie na rynku mamy naprawdę sporą ilość sprzętu do wyboru. My bazujemy na urządzeniach kilku sprawdzonych producentów takich jak: rodzimy Satel, Kanadyjski DSC oraz Izraelski Risco wcześniej Rokonet. Niemniej jednak nie obce są nam systemy takich producentów jak;Pyronix, Paradox, Napco, UTC Fire & Security – wcześniejszy GE Security, a jeszcze wcześniej Aritech.

 

Centrala Alarmowa Satel

 

Niezależnie od tego czy mamy do czynienia z systemem przewodowym czy bezprzewodowym to zasada działania jet taka sama. Główne funkcje wykonawcze pełni centrala alarmowa . Obecnie najbardziej rozpoznawalną centralą jest Satel Integra. W dużej mierze to działania marketingowe firmy Satel, ale też możliwości, którymi wyprzedza konkurentów sprawiają iż instalatorzy chętnie po nią sięgają jeśli tylko budżet na to pozwala. Niestety wadą Satela Integra jest fakt iż wszystkie klawiatury w systemie musza być wyposażone w wyświetlacz lcd co znacząco podnosi koszt inwestycji. Przykładowo w obiekcie mamy 3 klawiatury (wejscie, góra, garaż) to sam koszt tych urządzeń będzie przekraczał 1000 zł. W szerokiej ofercie urządzeń firmy Satel znajduje się również klawiatura led strefowa. Jednak odradzamy jej stosowania w domach gdyż praktycznie służy tylko i wyłącznie  do włączania i wyłączanie jednej strefy. Niestety ani odczytać ani coś ustawić z niej się już nie da.  Za to tego typu manipulator idealnie się sprawdzi i pozwoli zaoszczędzić na kosztach instalacji np. w firmie gdzie z powodzeniem może obsługiwać jakąś część infrastruktury np.  serwerownię.

centrala alarmowa satel integra plus
klawiatury satel integra

Ze wspomnianych już względów czyli dużych możliwości programowych, na podstawie których z powodzeniem możemy realizować takie funkcje automatyki jak sterowanie różnego rodzaju elektrozaworami, oświetleniem czy nawadnianiem ogródka my również polecamy tą linię central.

Młodszą siostrą Integry jest Satel Versa. Centrala przeznaczona idealnie do budynków mieszkalnych jednorodzinnych. Tutaj to co w Integrze jest na minus czyli stosowanie klawiatur led zostało wprowadzone. Już na samych podstawowych urządzeniach typu centrala i klawiatury gdzie 2 z powodzeniem mogą być ledowe  zaoszczędzamy kilkaset złotych. Niestety w tym przypadku sporo funkcji programowych z których mogliśmy skorzystać w centrali Integra nie będzie możliwe. Jednak jeśli ktoś potrzebuje stabilnie działającego systemu alarmowego, a nie inteligentnego budynku decydując się na centrale Satel Versa na pewno nie będzie zawiedziony.

satel versa klawiatury systemu

 

Centrala alarmowa DSC

 

Kolejnym producentem, którego z czystym sumieniem polecamy Jest kanadyjska firma DSC. Na pewno nie tak chętnie i często wprowadzająca innowacyjne rozwiązania do swoich produktów jak rodzimy Satel. Jednak co stabilności i poprawności działania ich urządzeń to od około 20 lat nie maja sobie równych
, a ich urządzenia montowany są przez instalatorów oraz agencje security na całym świecie. Prawdę mówiąc jeśli szukają Państwo typowo systemu alarmowego i urządzeń, które będą realizowały funkcje nadzoru i powiadomienia o wystąpieniu zdarzenia to zdecydowanie bardziej polecamy urządzenia firmy DSC. Od momentu instalacji praktycznie zapominamy o usterkach, awariach, serwisach, a jedynymi czynnościami, które należy wykonywać to rutynowe, okresowe sprawdzanie poprawności działania wszystkich elementów systemu oraz raz na kilka lat wymiany akumulatora podtrzymującego pracę systemu w momencie zaniku zasilania 230v.

klawiatura rk5500 dsc
klawiatura iconowa dsc

Kolejnych producentów obecnych na polskim rynku systemów alarmowych tylko wymienimy pokrótce bez opisywania żadnych dodatkowych informacji, może oprócz tego, że mogą Państwo się z nimi spotkać przy okazji otrzymania oferty od większych korporacyjnych agencji ochrony.  Do producentów tych należą: Pyronix, Risco, Napco, Paradox i  jeszcze kilku może kilkunastu producentów.

Są instalacje, kiedy to uzasadnione jest użycie centrali Risco np. gdy system będzie oparty na dużej ilości czujników zewnętrznych również tego producenta. Zastosowanie centrali Paradox może być zbawienne kiedy to np. okablowanie pod system jest źle zaprojektowane i na jednym przewodzie trzeba zamontować więcej czujników niż normalnie jest to możliwe. W obydwu przypadkach urządzenia jak i ich podłączenie oparte jest na magistrali systemowej, które w tych przypadkach działają niezawodnie jednak tylko z urządzeniami danego producenta.

Podsumowując my polecamy urządzenia dwóch producentów: Satel i DSC. Jeśli są Państwo zainteresowani szerszym zakresem informacji na temat urządzeń jakiejś firmy to zapraszamy do kontaktu. Niestety nie możemy wszystkiego napisać jeśli chodzi o wady sprzętowe. Jednak w indywidualnej rozmowie jesteśmy w stanie Państwa uświadomić jeśli już otrzymali Państwo jakąś ofertę co do jej rzetelności. Ewentualnie przestrzec przed problemami jakie w związku instalacją danych urządzeń mogą mieć miejsce. Chętnie pomożemy w doborze odpowiednich urządzeń lub podpowiemy jakie zmiany w ofercie przedstawionej przez handlowca Państwa wybranej agencji należy wprowadzić, aby system działał długo i niezawodnie, a serwis w razie awarii był skuteczny i nie polegał na kilku płatnych podjazdach i godzinach spędzonych przez serwisantów na ustaleniu przyczyn wadliwego działania systemu, nie wspominając nerwów i czasu jakie na to musi poświecić klient. Tak na prawdę w swojej praktyce doszliśmy do wniosku, że to nie wadliwe działanie urządzeń jest prawdziwą zmorą serwisów, a w głównej mierze dobór nieodpowiednich urządzeń i oszczędzanie na sprzęcie. Niestety dzisiaj wszyscy prześcigają się w tym aby ich oferta była jedynie konkurencyjna cenowo. A prawda jest taka, że często klient kupuje kłopoty.