Systemy telewizji analogowej

W obecnej chwili systemy telewizji analogowej przechodzą powoli do historii. Sukcesywnie zostają wypierane przez ich cyfrowe odpowiedniki IP. Galopujący rozwój techniki sprawił, że w dziedzinie telewizji analogowej osiągnięto już wszystko co można było osiągnąć. Dzisiejsze rozwiązania cyfrowe po wielokroć wyprzedzają systemy telewizji analogowej. Dla zobrazowania różnicy poniżej przedstawiamy obraz kilku kamer o różnej rozdzielczości.

rozdzielczośc kamery

Na pierwszy rzut oka widać, że podstawowa rozdzielczość  cyfrowa 720p jest prawie 4 krotnie lepszej jakości niż  zapis z kamery analogowej. Później ta różnica jest już tylko i wyłącznie większa i większa. Na załączonym obrazie mamy porównanie względem rozdzielczości 5Mpix, która w obecnej chwili dawno nieaktualna jako najwyższa. Obecnie są już kamery o rozdzielczości kilkunastu Mpix i 4K.

Pomimo takiego postępu są instalacje, w których telewizja analogowa jak najbardziej spełnia wymagania co jakości nagrań. W chwili obecnej większość systemów, które zostały zainstalowane kilka lat temu działa jako systemy telewizji analogowej i wielokrotnie przecież na ich podstawie rozpoznawano i odnajdywano sprawców włamań, wypadków czy innych incydentów. Systemy telewizji analogowej kosztowo są zdecydowanie tańsze od ich odpowiedników cyfrowych jednak ta różnica nie jest wielokrotnie wyższa. Jeśli chodzi o system składający się z 4 kamer różnica będzie około 50-60% na korzyść urządzeń analogowych.

My zdecydowanie polecamy systemy telewizji cyfrowej IP jednak zaznaczamy, że nadal istnieją systemy analogowe, jakościowo słabsze, ale wcale nie odradzamy ich montowania. Tym bardziej jeśli ma to być instalacja niskobudżetowa. Prawdę mówiąc bardziej polecamy dobrej jakości urządzenia analogowe niż te najtańsze cyfrowe.

Wybór i ostateczna decyzja jak zawsze należy do klienta.