Systemy telewizji cyfrowej IP

Systemy telewizji cyfrowe IP to obecnie najczęściej polecane i montowane urządzenia monitoringu. Tak jest i w naszym przypadku. Do monitoringu domu czy posesji wokół niego, terenu firmy, hal produkcyjnych, magazynów polecamy nie rzucające się w oczy dyskretne kamerki o rozdzielczości 2Mpix firmy BCS w dwóch rodzajach obudów. Kamera kopułowa BCS-DMIP1200IR-E i kamera typu tuba BCS-TIP3200IR-E. Obydwie o tych samych parametrach i w tej samej cenie – 450zł netto.

kamera tubowa bcs
kamera kopułowa bcs
 • Przetwornik 1/3″ 2.0 MP PS CMOS (Ti DM365 + AR0330)
 • Wysoko wydajny procesor TI DaVinci serii DSP
 • Kompresja video H.264 i obrazu JPEG
 • Obsługa dwóch strumienia kodowania
 •  25kl/s przy rozdzielczości 1080P
 • Obsługa ICR Dzień/Noc, Auto Iris, 2DNR, AWB, AGC, BLC,
 • Wbudowany obiektyw 3.6mm/F1.2 CS Auto Iris
 • Wbudowany wysokiej wydajności promiennik IR LED zasięg (20 metrów)
 • Zasilanie DC12V, PoE 802.3af
 • Standard IP66
 • Wbudowany Web server, NVR, CMS(PSS/DSS) i DMSS
 • Opcjonalnie dostępne uchwyty ścienne

Według nas, te kamery w rozdzielczości full HD 1080p (1920×1080) przekazują obraz w jakości zadowalającej wymagających inwestorów. I przy ustawieniu odpowiednich parametrów nagrywania w ustawieniach rejestratora, nagrania mogą być odtwarzane płynnie w jakości dobrych stacji telewizyjnych.

Dla bardziej wymagających szczegółowości klientów czy miejsc gdzie system monitoringu będzie montowany są rozwiązania o wyższej rozdzielczości czy innych parametrach technicznych, niestety jednak już zdecydowanie droższe. Powyższe nasze sugestie dotyczą podstawowej ochrony monitoringiem, aczkolwiek w bardzo wysokiej w porównaniu do systemów analogowych rozdzielczości.

Rejestrator jaki proponujemy do zastosowania w niezbyt rozbudowanych systemach monitoringu to dla 4 kamer – BCS-NVR0401E i do 8 kamer BCS-NVR0801E. Są to podstawowe rejestratory jednak wyposażone we wszystkie narzędzia dokładnie te same co urządzenia z górnej półki. Praktycznie jedynymi ograniczeniami jakie nam stawiają to takie, że nie możemy do nich zastosować kamer o znacznie większej rozdzielczości i fakt, że możemy w nich zamontować jeden dysk o pojemności maksymalnie 4TB. Jednak przy polecanych przez nas wyżej kamerach i zastosowaniu przy monitoringu posesji powyższe parametry są jak najbardziej wystarczające. Koszt rejestratora dla 4 kamer to: 272 zł netto, a dla 8 kamer: 323 zł netto.

rejestrator bcs nvr

Następnym puzlem w układance jaką są systemy telewizji cyfrowej IP jest dysk twardy na którym rejestrowane są nagrania z kamer. Tutaj wielkość jego ograniczoną mamy do jednego dysku o pojemności 4Tb. Ale znowu odpowiednio ustawiając parametry nagrywania w rejestratorze z powodzeniem zastosowanie dysku 2Tb pozwoli nam na zapis ciągły z około tygodnia. Nawet na dyku 1Tb przy ustawieniu zapisu tylko w momencie gdy przed kamerą porusza się jakiś obiekt (detekcja ruchu), a nie nagrywania w sposób ciągły możemy uzyskać czas zapisu nagrań nie rzadko powyżej miesiąca. Tryb zapisu z detekcji ruchu oprócz oszczędności miejsca na dysku oferuje nam dogodność w przeszukiwaniu zarchiwizowanych nagrań, które szybko jesteśmy w stanie odnaleźć i zapisać np. na pamięci przenośnej pendrive. Do zastosowań w rejestratorach producenci dysków twardych zazwyczaj proponują specjalna linie dysków do pracy ciągłej w specyficznych warunkach. W przypadku rejestratorów mamy do czynienia z dużą ilością zapisu a małą odtwarzania i do takich wariantów dyski powinny być przewidziane. My proponujemy sprawdzone dyski firmy WD z serii Purple i tak dysk o pojemności 1Tb to koszt około 250-300 zł netto, a dysk o pojemności 2Tb to koszt około 350-400 zł netto.

twardy dysk wd

Kolejnym elementem układanki pod nazwą systemy telewizji cyfrowej IP jest switch i/lub router. W strukturze okablowania urządzeń telewizji IP możemy dostrzec podobieństwo do sieci komputerowej. Switch potrzebny jest nam po to aby wszystkie urządzenia „spiąć” ze sobą w jedna układankę, a router z dostępem do internetu aby móc korzystać z dobrodziejstwa jakie daje nam internet i podglądać oraz nagrywać obraz z kamer z każdego miejsca na świecie za pomocą komputera lub smartfona. Koszt switcha w zależności od ilości rządzeń – kamer od 30 do 130 zł netto. Wspomniane aplikacje do podglądu i obsługi zdalnej w przypadku firmy BCS są darmowe.

bcs

Z powyższego schematu poglądowego można zauważyć bonus jaki daje nam decyzja o wyborze sprzętu firmy BCS. Jako jedna z nielicznych posiadająca w swojej ofercie videomofon IP, a jako jedyna daje nam tyle możliwości i funkcjonalności w zakresie zdalnej obsługi i integracji z system telewizji IP. Jeśli są Państwo zainteresowani większą ilością informacji na temat domofonów IP firmy BCS to zapraszamy tutaj.

Na tym etapie szybko można sobie skalkulować przybliżone koszty sprzętu: 4 x kamera – 1800 zł, rejestrator – 272 zł, Dysk twardy 1Tb – 300 zł, switch – 35 zł oraz materiały podłączeniowe wtyczki sieciowe i zasilające oraz zasilacz do zasilania kamer co daje nam około 2500 zł netto. Pozostaje kwestia okablowania, montażu, konfiguracji i szkolenia z obsługi.  Niestety tutaj nie ma stałej kwoty jak przy urządzeniach i ustalana jest indywidualnie  w zależności od nakładu pracy jaki trzeba wykonać. Co do okablowania w stanie surowym budynku to u nas koszt jednego punktu ( kamera, monitor domofonu) wynosi 50 zł netto wraz z materiałem.

System alarmowy standardowo według założeń jest przewidziany do pracy na podtrzymaniu akumulatorowym w razie zaniku zasilania 230v. Systemy monitoringu takich założeń standardowo nie mają. Jednak według nas warto jest zastanowić się nad zastosowaniem dodatkowego zasilacza/ups podtrzymującego urządzenia w poprawnym działaniu. I tutaj znowu firma BCS wychodzi nam z pomocą gdyż w swojej ofercie posiada całą gamę urządzeń podtrzymujących działanie kamer i rejestratora w przypadku zaniku zasilania 230v. My polecamy do małych systemów model UPS BCS/IP4/E-S. Do kompletu potrzebuje on akumulatora 18a/h. Stosując taki zasilacz/ups z wbudowanym switchem odpada nam stosowanie zwykłego switcha oraz zasilacza do zasilania kamer, wtyki zasilające czyli odpada koszy około 100 zł netto za to dochodzi koszt ups-a i akumulatora około 660 zł netto. Spory wydatek, ale dzięki temu rozwiązaniu mamy na kilka godzin podtrzymanie awaryjne całego systemu monitoringu oraz praktycznie wyeliminowane ryzyko uszkodzenia dysku twardego w momencie wielokrotnych i krótkotrwałych zaników zasilania kiedy to dyski nagle staja i ruszają. Na prawdę polecamy te rozwiązania, ale zdajemy sobie sprawę, że to poważny wydatek i nie każdy budżet jest w stanie go udźwignąć. Tańszym rozwiązaniem podobnym w działaniu lecz na krótszy okres podtrzymania oferują urządzenia ups dokładnie takie same jak stosowane do potrzymania komputera.

system awaryjnego zasilania monitoringu kamer i rejestratora