Czujnik magnetyczny kontaktron

Następną grupą czujników są czujniki elektromagnetyczne – kontaktrony.

Czujnik magnetyczny kontaktron występuje jako: boczny, najazdowy, wpuszczany, brązowy, biały, plastikowy, metalowy i jeszcze cała masa innych rodzajów natomiast zasada działania jedna i taka sama. Kontaktrony to czujniki montowane zazwyczaj na otworach okiennych lub drzwiowych. Mają za zadanie sygnalizować otwarcie np okna. Czujnik magnetyczny kontaktron składa się z dwóch części: elementu, w którym zatopiona jest rurka szklana z dwoma stykami (kontaktronu), który montowany jest zazwyczaj na części nieruchomej, najczęściej ramie okna lub drzwi oraz magnesu, który zbliżony do kontaktronu na odpowiednią odległość oddziałuje na niego polem magnetycznym,  powodując zwarcie lub rozwarcie styków kontaktronu.

czujnik magnetyczny, kontaktron

Zasada banalna niemniej jednak idealnie sprawdzająca się nie tylko przy zastosowaniu jako czujniki alarmowe, ale także przy okazji informująca nas, że gdzieś zostawiliśmy otwarte okno czy drzwi.

Koszty czujników kontaktronowych nie są wysokie. Czujniki typowe do zastosowań na oknach i drzwiach to koszt kilkunastu złotych za sztukę. Droższymi kontaktronami są te, które montowane są na bramach wjazdowych do hal czy garaży. Tutaj często przydaje się aby czujnik był odporny np. na najeżdżanie. Dlatego takie urządzenia są już zdecydowanie droższe niemniej jednak koszt nie powinien przekraczać kilkudziesięciu złotych.

Jednym z kluczowych elementów przy montażu systemów alarmowych jest odpowiedni dobór urządzeń. Nie odpowiednio dobrany czujnik magnetyczny kontaktron może przysporzyć sporo kłopotów i niepotrzebnych nerwów. Np. zwykły podstawowy czujnik magnetyczny kontaktron, w plastykowej obudowie, który idealnie sprawdzi się na drewnianych czy plastykowych oknach już tak dobrze nie spełni swojej roli np. na drzwiach metalowych kotłowni. Dlatego sugerujemy aby decyzję co do rodzaju sprzętu pozostawić instalatorom. Ewentualnie walory estetyczne czy rodzaj montażu (nawierzchniowy czy w puszczany) to już indywidualna sprawa każdego klienta. Ktoś może powiedzieć, że przecież ma zwykły plastykowy kontaktron na metalowych drzwiach i nic się nie dzieje. Proszę nam wierzyć, że to tylko kwestia czasu i sprawdzić poprawność działania systemu.